راهنماي استفاده دستگاه ليزر بافت نرم دندانپزشكي پولسار

دستگاهي كه در اختيار داريد، ليزر دندانپزشكي با طول موج 810nm  یا 980nm و با حداكثر توان 8w است كه براي برش يا عقب راندن بافت نرم، استريل كردن، توقف خونريزي، حساسيت زدايي، تشخيص پوسيدگي، سفيدكردن دندانها و… كاربرد دارد.

مشخصات فني

Power Adapter Section:

Input Voltage: 110-240V AC
Input Current: 2.4A
Input Frequency: 50-60Hz

Main Section:

Input Voltage: 12V DC
Input Current: 10A

Rated Input Power: 120W
Max. Output Power: 8W
Wavelength: 980nm –  810nm +- 10nm

نكات ايمني عمومي

منبع اشعه اين دستگاه، قادر به توليد 2 نوع پرتو ليزر است:

  • پرتو هدف گيري مرئي قرمز رنگ با طول موج 650nm و حداكثر توان mW2: نگاه كردن به اين اشعه در جهت مستقيم مضر است. اين كار حتي با عينك مخصوص اين دستگاه نبايد انجام شود زيرا عينك اين دستگاه براي سد كردن نور هدفگيري طراحي نشده‌است؛ چون در آن صورت، هدفگيري را غير ممكن مي‌ساخت.
  • پرتو موثر نامرئي با طول موج 810nm یا 980nm و حداكثر توان 8w: اين پرتو در گروه ليزر Class-4 جاي دارد و قرار گرفتن چشم يا پوست در معرض تابش مستقيم يا پراكنده آن موجب آسيب جدي خواهد شد. هر فردي كه ناحيه خطر اطراف دستگاه حضور داشته باشد (از جمله بيمار)، بايد در هنگاه تابش اين پرتو عينك محافظ مخصوص به چشم داشته باشند. ناحيه خطر (NHZ)، محدوده‌اي يه شعاع 6متر از انتهاي آزاد فيبر نوري دستگاه است و بايد پلاكاردهاي هشدار دهنده ارائه شده به همراه دستگاه در تمام ورودي‌ها به اين ناحيه نصب گردند. پرتو نامرئي ليزر قادر به عبور از اجسامي مانند پرده مي‌باشد.

هر نوع دستگاه ليزر بايد با عينك خاص خود استفاده شود. عينك لايت كيور يا ليزرهايي با طول موج متفاوت يا عينك عمومي محافظ پرش ذرات، قادر به سد كردن پرتو اين دستگاه نمي‌باشند.

نصب پلاکاردهای هشدار دهنده ارائه شده به همراه محصول در مبادی ورودی به ناحیه خطر لیزر و کنترل عبور و مرور افراد جهت جلوگیری از قرار گرفتن در معرض تابش پرتو لیزر الزامی است.

استفاده از ماسك دهان و بيني و ساكشن در هنگام برش با ليزر و بخصوص در مواردي مانند پرتو دهي به نواحي داراي تجمع ميكروبي قوياً توصيه مي‌شود.

دستگاه را در مجاورت مواد منفجره يا آتش‌گيري مانند بعضي بي‌حس كننده‌ها، اكسيژن يا گازهاي اكساينده از جمله نيتروس اكسيد (N2O) بكار نبريد. قبل از كاربرد دستگاه صبر كنيد تا محلول‌هاي ضدعفوني‌كننده از روي اجزاء دستگاه كاملاً تبخير شوند.

راه‌اندازي دستگاه

– كابل ورودي برق شهر به آداپتور و فيش اتصال كابل آداپتور به پشت دستگاه را وصل كنيد و با فشار دادن از اتصال مطلوب اطمينان حاصل كنيد.

– كانكتورهاي پدال پايي(Footswitch) و مدار اطمينان(Interlock) را با توجه به برچسب‌هاي راهنما و علامت‌هاي قرمز نشان‌دهنده جهت درست، به دستگاه متصل كنيد.

– كانكتور فيبر نوري را در محل خروجي ليزر داخل كرده و با پيچاندن مهره كاملاً سفت كنيد تا جايي كه محور فلزي كانكتور در جاي خود محكم شده و قادر به گردش نباشد.

– چنانچه فيبر نوري جراحي را به كار مي‌بريد، نياز داريد كه آنرا روي قلم (Handpiece) مخصوص سوار كنيد. بدين منظور، مهره انتهاي قلم را شل نموده، و فيبر را به آرامي از انتهاي قلم وارد نماييد. هنگامي كه سر آزاد فيبر به اندازه كافي از نوك قلم بيرون آمد، مهره را سفت كنيد تا فيبر همان جا محكم شود.

– دستگاه را روشن كنيد. پس از چند ثانيه صفحه ورود رمز عبور ظاهر خواهد شد. در صورت عدم اتصال هريك از كانكتورها، دستگاه پيغام خطايي را نمايش خواهد داد.

هشدار: رمز فعال‌سازي دستگاه را در اختيار افراد فاقد صلاحيت قرار ندهيد. همواره قبل از ترك محل كار، دستگاه را از كليد اصلي آن خاموش كنيد.

توجه: در هنگاه استفاده، دستگاه را در جايي قرار دهيد كه هوا بتواند آزادانه در اطراف آن جريان پيدا كند.قبل از خاموش كردن دستگاه از كليد اصلي، صبر كنيد تا فن خنك كننده خاموش شود يا حداقل 2 دقيقه از آخرين فعال سازي ليزر جهت خنك شدن به آن زمان دهيد.

تنظيمات دستگاه

غيرفعال يا آماده فعاليت نمودن دستگاه

جهت رعايت اصول ايمني، دو حالت Stand-by (غيرفعال) و Ready (آماده فعاليت) براي دستگاه پولسار تعريف شده است كه با فشردن دكمه‌هاي مربوط روي نمايشگر لمسي قابل انتخاب مي‌باشند. در حالت Ready، دستگاه آماده خواهد بود تا با فشردن پدال پايي تابش ليزر را آغاز كند. حالت Stand-by دسترسي به كليه تنظيمات و منوهاي دستگاه را بدون خطر روشن شدن ليزر در اثر فشرده شدن غير عمدي پدال پايي ميسر مي‌سازد.

هشدار: اگر براي مدتي نياز به پرتودهي نداريد، حالت دستگاه را از Ready به Stand-by تغيير دهيد.

تنظيم توان و حالت نوردهي

دستگاه پولسار، قادر به پرتودهي به دو حالت پيوسته و مقطع است كه به ترتيب، با فشردن دكمه‌هاي Continuous و Pulse قابل انتخاب مي‌باشند. زمان‌هاي روشن و خاموش بودن متناوب ليزر در حالت پالس توسط دو پارامتر On-Time و Off-Time تعيين مي‌گردند. اين دو پارامتر، تأثيري بر عملكرد دستگاه در حالت Continuous ندارند.

براي تنظيم سريع و دقيق توان خروجي از 8/0 تا 0/5 وات، كليدهاي افزايش 1 واحدي و 1/0 واحدي در سمت راست نمايشگرPower، و كليدهاي كاهش 1 واحدي و 1/0 واحدي در سمت چپ آن قرار گرفته‌اند.

در حالت Pulse، توان ميانگين تابيده از ليزر، كسري از توان اوج تنظيم شده مي‌باشد كه به نسبت On-Time و Off-Time بستگي خواهد داشت.

تنظيمات زمان‌سنج

دستگاه، قادر است نوردهي را به دو صورت Unlimited (نامحدود) و Timed (با سقف زماني از پيش تعيين شده) به انجام رساند. اين تنظيمات، با فشردن دكمه Set در صفحه اصلي، انتخاب حالت مطلوب در صفحه تنظيم زمان و سرانجام، فشردن كليد Done جهت بازگشت به صفحه اصلي قابل انجام است.

در بخش Usage Time، مدت زمان كاركرد دستگاه قابل رؤيت است.دكمه Reset نيز، وقتي كه ليزر در حال تابش نباشد، وظيفه باز گرداندن زمان‌سنج به صفر رابر عهده دارد.

امكان فعال يا غيرفعال كردن حالت Resume (ادامه زمان‌گيري) با فشردن دكمه مربوط امكان‌پذير است. چنانچه نمايشگر سبز رنگ روي دكمه Resume خاموش باشد، در هر دوره نوردهي، بدون نياز به فشردن دكمه Reset، زمان از صفر شروع مي‌شود؛ اما با فعال كردن آن، زمان‌سنج، بدون بازگشت به صفر، شمارش را از هر جا كه متوقف شده باشد ادامه خواهد داد. از اين امكان، مي‌توان براي تحت نظر قرار دادن كل زمان نوردهي در كاربردهايي مانند درمان آفت بهره گرفت.

نكته: در حالت Resume اگر زمان سنج Usage Time قبلاً به سقف زماني تنظيم شده توسط Set Time رسيده باشد، پرتودهي انجام نخواهد شد. در اين شرايط، مي‌توانيد از دكمه Reset بهره بگيريد.

شروع و خاتمه پرتودهي

پس از فشردن دكمه Ready و روشن شدن نشانگر قرمز رنگ روي آن، دستگاه آماده مي‌شود تا با دريافت فرمان از پدال پايي پرتودهي را با توان و حالتي كه تنظيم كرده‌ايد انجام دهد. دو نوع عملكرد براي پدال پايي تعريف شده است كه با كليدهاي Start/Stop و Hold قابل انتخاب هستند.

در حالت Hold، بايد پدال پايي را فشار داده، و در طول مدتي كه نياز به پرتودهي مي‌باشد، نگه داريد. از اين قابليت، هنگامي كه نياز به پرتودهي در بازه‌هاي كوتاه و كاملاً كنترل‌شده (مانند جراحي) داريد، استفاده نماييد.

در حالت Start/Stop، كافي است يك بار پدال را فشرده و رها سازيد با پرتودهي آغاز شود. فشردن پدال براي بار دوم، منجر به توقف پرتودهي خواهد شد. اين قابليت، براي نوردهي در زمان‌هاي طولاني ( مانند سفيد كردن دندانها) مفيد خواهد بود.

نكته: جهت ايمني بيشنر، چنانچه در حالت Start/Stop براي روشن كردن ليزر، پدال را بيش از يك ثانيه فشرده نگاه داريد، دستگاه به طور هوشمند به حالت Hold تغيير وضع داده، و با برداشتن پا از روي پدال، ليزر خاموش خواهد شد.

شروع و پايان دوره نوردهي با نواخته شدن سيگنال‌هاي صوتي متمايزي به آگاهي كاربر مي‌رسد. همچنين، در طول مدت نوردهي، هر دو ثانيه يك بوق به گوش خواهد رسيد. نشانگر پرتودهي واقع در گوشه بالا و راست صفحه نمايش نيز در حين فعاليت ليزر به رنگ قرمز در مي‌آيد.

منوي تنظيمات ويژه

با فشردن كليد Settings در صفحه اصلي، منوي تنظيمات ويژه ظاهر مي‌شود كه امكان انجام عمليات زير را به كاربر مي‌دهد:

– تنظيم بلندي سيگنال‌هاي صوتي دستگاه در سه سطح

– تنظيم شدت پرتو هدفگيري (در چهار سطح) يا غيرفعال كردن آن، همراه با امكان تست و مشاهده قدرت پرتو

– تغيير رمز عبور دستگاه- بدين منظور، لازم است كه يك بار رمز قبلي و دو بار رمز جديد را با توجه به پيغام‌هاي نمايش داده شده وارد كنيد.

حافظه پروفايل‌هاي دستگاه

اين دستگاه داراي 16 پروفايل از پيش تعريف شده براي كاربردهاي گوناگون دندانپزشكي است كه توسط كليد Load Preset Profile در صفحه اصلي در دسترس كاربر قرار مي‌گيرند. با فشردن كليد مجاور نام هر پروفايل، پارامترهاي توان و حالت نوردهي دستگاه بر اساس آن تنظيم خواهند شد.

هشدار: تنظيمات از پيش تعريف شده توسط سازنده صرفاً جنبه پيشنهادي داشته، و لازم است دندانپزشك بر دانش و تجربه خود جهت انتخاب توان و ساير پارامترها رجوع و اتكا نمايد. بديهي است كه از اين بابت، مسئوليتي متوجه سازنده نمي‌باشد.

دستگاه، همچنين قادر است 16 پروفايل تعريف شده بر اساس تنظيمات كاربر را در حافظه نگاه دارد. براي استفاده از اين قابليت، پس از تنظيم توان و حالت پرتودهي، دكمه Save User Profile را فشار دهيد و يكي از 16 جايگاه را انتخاب كنيد. با فشردن دكمه Load User Profile در صفحه اصلي، قادر خواهيد بود در هر زمان تنظيماتي را كه قبلاً ذخيره نموده‌ بوديد، فراخواني نماييد.

از دكمه‌هاي Next و Prev. براي نمايش صفحه اول يا دوم ليست پروفايل‌ها استفاده كنيد.

مراحل آماده‌سازي فيبر نوري

  • بريدن قبل از هر چيز، چنانچه ذوب شدن انتهاي فيبر نوري يا چسبيدن لخته باعث ايجاد برجستگي شده باشد، براي سهولت در انجام مراحل بعدي آن بخش را با يك قيچي ببريد.
  • لخت كردن (فقط براي فيبرهاي غلاف‌دار) انتهاي فيبر نوري را به اندازه 2 تا 3 سانتيمتر به دهانه لخت‌كن وارد كنيد و گيره‌هاي جانبي آن را با فشار نگاه داريد. با دست ديگر، فيبر نوري را محكم بگيريد و لخت‌كن را عقب بكشيد. جدا كردن غلاف روكش فيبر در يك حركت انجام مي‌شود؛ از خراشيدن غلاف خودداري نماييد.
  • شكستن: فيبر نوري را روي سطح صافي خوابانده، و با انگشت، محكم نگاه داريد. با يك بار كشيدن تيغ مخصوص، خراشي روي بخش لخت شده ايجاد كنيد. سپس، دو طرف ناحيه خراشيده را گرفته، و فيبر را خم كنيد تا بشكند. از پاره كردن فيبر با تيغ با حركت ارّه مانند يا ايجاد خراش دور تا دور آن خودداري كنيد.

براي اطمينان از كيفيت انجام مراحل، پرتو هدف‌گيري را روشن كنيد و انتهاي فيبر نوري را به طور عمود و در فاصله تقريبي يك سانيمتر از كاغذ سفيدي بگيريد. بايد قرص نوراني صاف و دايره‌شكلي با مرز مشخص ايجاد گردد. به علاوه، نبايد نوري از سطوح جانبي بخش لخت شده به بيرون درز كند؛ زيرا اين وضعيت، نشانگر خراش برداشتن فيبر نوري در آن محل است و موجب ضعيف شدن پرتو مؤثر خروجي خواهد شد.

نكته: جهت ايمني بيشتر توصيه مي‌شود براي تست فيبر نوري با پرتو هدف‌گيري، از قرار دادن دستگاه در حالت Ready خودداري نموده، و به جاي آن دكمه Settings و سپس Test را فشار دهيد.

  • فعال‌سازي: براي انجام برش بافت با دستگاه ليزر، لازم است نوك فيبر نوري پس از هر بار شكستن، فعال‌سازي شود. بدين منظور، حالت Fiber Initiation را از حالات از پيش تعريف شده دستگاه انتخاب كنيد و نوك فيبر نوري را روي قطعه‌اي از كاغذ آرتيكولاتور گذاشته، و با فشردن پدال، ليزر را فعال نماييد. با كشيدن و خم كردن سر فيبر نوري در جهات مختلف روي كاغذ، چند ثانيه به پرتودهي ادامه دهيد. اگر فعال‌سازي به درستي انجام شده باشد، نوك فيبر نوري و سطوح جانبي آن بايد تيره رنگ شده باشد.

هشدار: عدم فعال‌سازي فيبر نوري به طور صحيح، منجر به برش ضعيف و نامطلوب يا بروز خونريزي خواهد شد.

در حين كار با دستگاه، چنانچه سوختگي انتهاي فيبر نوري يا چسبيدن لخته به آن در حدي باشد كه مانع از عملكرد صحيح شود، لازم است فيبر مجدداً آماده‌سازي شود. البته اگر طول كافي از فيبر لخت شده در دسترس باشد، نيازي به بريدن و لخت كردن مجدد نبوده، و مي‌توان تنها با شكستن فيبر و تست كردن با پرتو هدف‌گيري به كار ادامه داد.

هشدار: فيبر نوري بايد در حالت آزاد قرار داشته باشد. وارد آمدن كشش و خميدگي‌هاي شديد باعث پارگي فيبر شده، و علاوه بر اخلال در عملكرد دستگاه، مي‌تواند خطرناك باشد.

نكات كاربردي

برش بافت نرم توسط ليزر به كمك فيبر نوري لخت شده و فعال‌سازي شده (كه روش آماده سازي آن قبلاً توضيح داده شد) با حركت قلم‌مو مانند انجام مي‌شود. بدين منظور، نوك فيبر نوري بايد با بافت نرم تماس پيدا كرده، و در يك جهت كشيده شود؛ سپس برداشته شود و اين روند مجدداً از نقطه اول از سرگرفته شود. معمولاً در پي 2 تا 4 بار انجام اين عمل (بسته به شدت انتخاب شده) برش كامل مي‌شود. چنانچه هدف از برش، جدا كردن و برداشتن بخشي از بافت (Excision) مثلاً براي Gingivectomyباشد، مي‌توان بخش بريده شده با ليزر را با ابزار مناسب به راحتي كنار زد و برداشت.

در صورت انتخاب توان مناسب، نبايد سوختن و سياه شدن (Charring) بافت در مجاورت محل برش مشاهده شود. لازم به يادآوري است كه ميزان اثر ليزر بر بافت، تابعي از درصد مواد تشكيل دهنده و رنگ بافت است و از موردي به مورد ديگر تفاوت نشان مي‌دهد. از اين رو توصيه مي‌شود كه در ابتدا توان كمتري را انتخاب كنيد و در صورتي كه پرتو قدرت كافي نداشت، شدت را به ميزان 2/0 يا 3/0 وات افزايش دهيد.

پرتو ليزر اين دستگاه، قادر به عفونت‌زدايي و درمان آفت‌هاي چركي، تبخال يا ساير تجمعات ميكروبي است و همچنين مي‌تواند به حساسيت‌زدايي از دندانهايي كه در برابر عوامل خارجي (فشار، ترشي، شيريني يا جريان هوا) تحريك‌پذير شده‌اند كمك نمايد. اين موارد، بدون فعال‌سازي نوك فيبر و به شيوه بدون تماس انجام مي‌شود تا انرژي پرتو، در حين گردش دادن فيبر در بالاي ناحيه مورد نظر، به عمق لازم نفوذ نمايد. با توجه به عدم كاربرد بي‌حس كننده‌ها، شدت پرتو، فاصله و سرعت گردش را به نحوي كنترل كنيد كه بيمار، تنها احساس خفيفي از حرارت داشته باشد.

آلودگي زدايي از اجزاء دستگاه

  • ضد عفوني كردن فيبر نوري: در صورتي كه لخته و بقاياي بافت به انتهاي فيبر چسبيده است، آن قسمت را قطع كنيد. سپس فيبر نوري را لخت كنيد و 20 تا 30 سانتيمتر از انتهاي فيبر (شامل هر دو بخش لخت شده و غلاف‌دار) را در ظرفي محتوي محلول ضدعفوني ابزارهاي دندانپزشكي (مثل Alpro-BIB forteكه حاوي ايزوپروپيل الكل است) غوطه‌ور ساخته، و سپس آنرا خشك نماييد. براي آگاهي ازغلظت مناسب و مدت زمان لازم، به راهنماي استفاده محلول مراجعه كنيد.

فيبر نوري قابل اتوكلاو نمي‌باشد. استريل كردن كل فيبر نوري توسط گاز اتيلن اكسيد (EO Gas) امكانپذير است.

  • ضد عفوني كردن قلم فلزي و سرقلم (مخصوص فيبر قابل لخت كردن): پس از شل كردن مهره انتهايي قلم و خارج ساختن فيبر نوري، قلم و سرقلم را با محلول ضد عفوني ابزارهاي دندانپزشكي (مثل Alpro-BIB forte) تميز نموده، و به مدت 25 دقيقه در اتوكلاو با دماي °120c و فشار bar1 قرار دهيد.
  • ضد عفوني كردن قلم مخصوص سفيد كردن دندان: اين قلم قابل اتوكلاو نمي‌باشد؛ آنرا با پنبه آغشته به محلول ضدعفوني ابزارهاي دندانپزشكي (مثل Alpro-BIB forte) تميز نماييد.
  • آلودگي زدايي از بدنه دستگاه و سطح نمايشگر: دستگاه را با استفاده از پنبه يا گاز آغشته به مواد ضدعفوني كننده سطوح (مثل Alpro-Minuten)پاك كرده، و صبر كنيد تا خشك شود. از كاربرد سفيد كننده‌ها و مواد خورنده خودداري نماييد.

هشدار: لازم است كليه اقلام ارائه شده توسط كارخانه سازنده را قبل از اولين استفاده ضدعفوني كنيد.

راهنماي رفع اشكال

اشكال مشاهده شده علت احتمالي نحوه رفع اشكال
دستگاه با قرار دادن كليد در وضعيت «1» روشن نمي‌شود؛ نمايشگر كاملاً سياه است اشكال در برق ورودي برق‌دار بودن پريز را به كمك يك وسيله ديگر برقي امتحان كنيد؛ كابل برق را كاملاً به داخل آداپتور فشار دهيد؛ كانكتور 12ولت پشت دستگاه را به خوبي فشار دهيد
پيام Fiber Not Connected ظاهر شده كانكتور پيچي فيبر نوري در جاي خود قرار ندارد يا كاملاً سفت نشده وصل بودن صحيح كانكتور كنترل شود
پيام Footswitch Not Connected ظاهر شده كانكتور فشاري پدال پايي در جاي خود قرار ندارد يا كاملاً سفت نشده وصل بودن صحيح كانكتور كنترل شود
پيام Interlock Activated ظاهر شده كانكتور فشاري مدار اطمينان در جاي خود قرار ندارد يا كاملاً سفت نشده يا درب ورودي اتاق كار با ليزر باز است وصل بودن صحيح كانكتور و بسته بودن درب ورودي اتاق كار با ليزر كنترل شود
پيام Laser Source Overheated ظاهر شده تهويه دستگاه با اخلال مواجه شده امكان جريان يافتن هوا به طور آزادانه در اطراف دستگاه را فراهم كنيد
هيچ‌كدام از دكمه‌هاي تنظيمات ليزر كار نمي‌كنند دستگاه را در حالت Stand by قرار نداده‌ايد قبل از تنظيمات، دكمه Stand by را فشار دهيد
دستگاه در حالت Ready قرار دارد اما پرتو هدفگيري قرمز رنگ روشن نمي‌شود پرتو هدفگيري را غيرفعال كرده‌ايد به توضيحات بخش «منوي تنظيمات ويژه» مراجعه نماييد
با فشردن پدال، دستگاه به كار نمي‌افتد، علامت فعاليت ليزر* ظاهر نشده است دستگاه را در حالت Ready قرار نداده‌ايد قبل از فشردن پدال، دكمه Ready را فشار دهيد
علامت فعاليت ليزر* با فشردن پدال به رنگ قرمز در نمي‌آيد در حالت Resume به انتهاي زمان تنظيم شده رسيده‌ايد از دكمه Reset استفاده كنيد يا از حالت Resume خارج شويد
علامت فعاليت ليزر* به رنگ قرمز در مي‌آيد ولي عمل برش به درستي انجام نمي‌شود يا با خونريزي همراه است فيبر نوري را به درستي استفاده نمي‌كنيد به آموزش‌هاي كلينيكي ارائه شده مراجعه نماييد يا جهت تعيين وقت مشاوره با متخصص دوره، با شركت تماس بگيريد
دستگاه رمز عبور را معتبر تشخيص نمي‌دهد رمز را اشتباه وارد مي‌كنيد يا فراموش كرده‌ايد با در اختيار داشتن مشخصات درج شده در فاكتور فروش جهت فعال‌سازي مجدد دستگاه با شركت تماس بگيريد

* :علامت فعاليت ليزر ،علامتي با شكل و رنگ طوسي يا قرمز در گوشه سمت راست بالاي نمايشگر

چنانچه موفق به رفع اشكال دستگاه نشديد، با شركت تماس بگيريد تا بخش خدمات پس از فروش شما را راهنمايي كرده، و در در صورت لزوم به بخش تعمير و نگهداري ارجاع دهند.

تلفن : ۰۲۱۸۸۹۵۱۸۳۳ – ۰۲۱۸۸۲۰۷۸۲۴

فکس : ۰۲۱۸۸۲۰۷۸۲۵